Money Saving Monday- Plan Ahead


As you know, we recently took a car trip to Atlanta. One way we try
to save a little money on the way is by packing snacks and juice.
This way we aren’t tempted to load up on snacks when we stop for
gas. If we know we will be on the road for more than one meal, we
will try to pack sandwiches for at least one of them. We usually treat
ourselves to one meal on the road (usually Chick- Fil- A).

It takes between $13- $20 to feed our family at a fast food
restaurant (unless we hit up the dollar menu). It takes less than $5 to make sandwiches for everyone.
So…it only makes sense (and cents) to put a little work in at the
beginning to save a little in the end.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s